Hakeri sve više koriste umjetnu inteligenciju za izvršavanje sofisticiranih prijevara, a korisnici Gmaila su sada na nišanu. Novi phishing napad koji pokreće umjetna inteligencija predstavlja prijetnju za više od 2,5 milijardi korisnika Gmail- a širom svijeta, koristeći realistične upite generisane umjetnom inteligencijom koje će čak i iskusnim korisnicima biti teško prepoznati.
Tehnike phishinga poboljšane umjetnom inteligencijom
Prevara počinje porukom koja traži oporavak računa na Gmailu. Ova tehnika phishinga obmanjuje korisnike da unesu svoje vjerodajnice na lažnu stranicu za prijavu. Ako se zanemari, prevara eskalira do telefonskog poziva od navodnog Googleovog agenta za podršku koji ga pita o sumnjivim aktivnostima na računu. Često se ovi pozivi čine originalnim, sa ID-ovima pozivaoca koji izgleda da potiču od Google-a.
Za više informacija o taktikama phishinga, posjetite Google centar za sigurnost .
Eksploatacija Google Forma
Neki napadači također zloupotrebljavaju Google Forme kako bi lažni dokumenti izgledali legitimno. Ovi obrasci, prerušeni u alate za oporavak lozinke, šalju se sa uvjerljivih adresa kao što je workspacesupport @google .com , što dodaje sloj autentičnosti. Ovaj dvoslojni pristup može prevariti mnoge da otkriju svoje osjetljive informacije.
Globalna inicijativa protiv prevara
Kako bi se suprotstavio takvim prevarama, Google se udružio s Globalnom anti-scam alijansom kako bi uspostavio Globalnu razmjenu signala . Ova platforma omogućava dijeljenje informacija o cyber prijetnjama u realnom vremenu, s ciljem zaštite korisnika širom svijeta.
Kako ostati siguran
Korisnici bi trebali izbjegavati odgovaranje na neočekivane e-poruke ili pozive. Google podrška vas neće kontaktirati bez prethodnog zahtjeva. Uvijek provjerite sumnjive e-poruke provjerom domene pošiljaoca. Osim toga, redovno pregledavajte svoju Gmail aktivnost kako biste otkrili neovlašteni pristup.
Dodatne sigurnosne savjete potražite u Googleovim sigurnosnim savjetima .